Czym jest pompa ciepła powietrze-woda?

Czym jest pompa ciepła powietrze-woda?

Popularność pomp ciepła powietrze-woda z roku na rok rośnie na sile i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Ma na to wpływ szereg czynników, które przeważają za tym, że inwestycja w tego rodzaju urządzenia dla wielu oznacza przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Co to oznacza w praktyce? Dlaczego warto jest stawiać na tego typu pompy? Podpowiadamy.

Pompa ciepła powietrze-woda – w jaki sposób działa?

Pompa powietrza bardzo dobrze wpisuje się w założenia inwestowania w urządzenia, które wpisują się w ochronę środowiska naturalnego. W praktyce można ją określić jako jedno ze źródeł energii odnawialnych. Można ją stosować zarówno do chłodzenia, jak również ogrzewania dzięki wykorzystywaniu energii, która nagromadza się w powietrzu. Pompa wykorzystuje źródło dolne. Możliwe jest to dzięki czynnikowi chłodniczemu. Odpowiednie jej sprężenie wytwarza użytkowe ciepło. To z kolei jest wykorzystywane do tego, aby móc przygotować ciepłą użytkową wodę.

Pompa powietrze-woda – jak ją podłączyć? Takie pytanie zadaje sobie wielu jej przyszłych nabywców. Bardzo istotną kwestią jest to, że pompę ciepła powietrze-woda z powodzeniem można podłączyć do instalacji grzewczej, która już istnieje. W praktyce mowa między innymi o takich urządzeniach jak kaloryfery, albo też na przykład instalacje podłogowe.

Zobacz także:  http://buduj-dom.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-czyli-stawianie-na-ekologiczne-urzadzenia/

Czy pompa ciepła powietrze-woda może być użytkowana zimą?

Tak, jak najbardziej tego rodzaju urządzenie z powodzeniem może zostać użyte w zimie. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła może działać nawet wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest nawet bardzo niska – na przykład na poziomie -25 stopni Celsjusza. Takie działanie sprawia, że bez problemu nawet zimą ogrzejemy nasz dom, jak również wodę do temperatury optymalnej.

Dlaczego warto inwestować w pompę ciepła?

W przypadku pompy ciepła powietrze-woda jej zalet jest tak dużo, że z powodzeniem można powiedzieć o tym, że inwestycja w nią jest w pełni opłacalna. Przede wszystkim ma na to duży wpływ zarówno jej dostępność, jak również uniwersalność. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że można ją montować w istniejących budynkach, jak również tych, które są dopiero w fazie budowy. Kolejna ważna kwestia to taka, że nie zajmują one dużej ilości miejsca. To oznacza że zdecydowanie mniej niż jej gruntowe odpowiedniki, jak również kotły na węgiel.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, że pompy ciepła łatwo można zamontować. Tutaj nie są potrzebne ani odwierty ani także przekopywanie naszego ogrodu. Warto także zwrócić uwagę na ich wielofunkcyjność. Zimą można z ich pomocą ogrzać wodę i pomieszczenie natomiast latem je schłodzić.

Pompy tego typu nie są trudne w użytkowaniu – są bezobsługowe. To także rozwiązanie w pełni ekologiczne- nie powoduje emisji szkodliwych związków do środowiska. Są ponadto estetyczne, jak również generują duże oszczędności. Warto jednak w tym przypadku inwestować w dobrej klasy pompy, takie jak te, aby móc w pełni korzystać z ich potencjału https://hymon.pl/oferta/pompy-ciepla/.

Takiej klasy urządzenia gwarantują także długą żywotność – mowa nawet o takiej rzędu 20 lat. Bardzo ważnym czynnikiem determinującym decyzję zakupową jest także to, że eksploatacja urządzenia jest po prostu tania. Jeśli połączymy ją do instalacji fotowoltaicznej mowa praktycznie o żadnych kosztach. Popularność tego typu urządzeń można więc w pełni wpisać na listę tych, które nie generują dużych kosztów, są ekologiczne i gwarantują komfort cieplny. To najbardziej naturalne źródło ciepła.