Ile maksymalnie możemy wziąć pożyczek?

Ile maksymalnie możemy wziąć pożyczek?

Pożyczka pieniędzy stanowi czasami jedyną opcją, by pozwolić sobie na pewne przyjemności, zainwestować środki lub zmienić pracę, nie pozbawiając się przy okazji środków do życia na czas szukania nowego zatrudnienia. Co jednak jeśli suma, którą pożyczyliśmy, okaże się zbyt mała na pokrycie planowanych wydatków? Wtedy z pomocą może nam przyjść kolejna pożyczka… teoretycznie. Mając jedną pożyczkę na koncie, wzięcie kolejnej może okazać się trudniejsze. Jak więc wygląda posiadanie więcej niż jednego kredytu i na ile wpływa to na naszą zdolność i wiarygodność kredytową? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Zdolność kredytowa a nasze zadłużenia

Żaden bank czy inna instytucja finansowa nie pożycza pieniędzy, jeśli nie ma pewności, że odzyska swoje środki. Jest to dosyć oczywiste, gdyż pewność generowanego przychodu to podstawa każdego przedsiębiorstwa. Na rynku funkcjonują tak zwane pożyczki na dowód, będące niejako wyjątkiem od tej reguły. Można o nich szerzej przeczytać pod tym linkiem: https://fscd.pl/pozyczki-na-dowod-ktora-wybrac/, jednakże nawet w ich wypadku konieczne jest nasze odpowiedzialne postępowanie. Bardzo łatwo możemy się wpędzić w finansowe tarapaty, jeśli będziemy postępowali nierozsądnie. Niezależnie od tego, czy bank chce nam przyznać pożyczkę, czy nie, my powinniśmy mieć świadomość, że jest to zobowiązanie, na które prędzej czy później będziemy musieli wygospodarować środki.

No dobrze, ale załóżmy, że ktoś jest w pełni świadomy i przygotowany na to, jakie niedogodności mogą wyniknąć z wzięcia pożyczki, jednak w dalszym ciągu potrzebuje środków. Czy może uzyskać je poprzez kredyt, nawet jeśli ma już jakiś na koncie? Oczywiście tak, jednak staje się to nieco trudniejsze. Wiąże się to z dwiema rzeczami: zdolnością i historią kredytową.

Zdolność i historia kredytowa – jak wpływają na nie nasze zadłużenia?

Wszystkie nasze zadłużenia, nawet tak prozaiczne jak raty na zakup sprzętu RTV czy AGD, są gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej. Ta instytucja pomoże później bankowi czy innej instytucji udzielającej pożyczek w rozeznaniu, czy jesteśmy sumiennymi i odpowiedzialnymi płatnikami. Jeśli nasze raty kredytu są opłacane regularnie i bezproblemowo, nie ma powodów do zmartwień. Jednak jeśli zdarzyło nam się pewne obsunięcie w kontekście spłaty zadłużeń, będzie to odnotowane w naszych aktach w BIK.

Wynika z tego, że większa ilość kredytów niż jeden nie wpłynie negatywnie na naszą historię kredytową, jeśli jest regularnie opłacana, i rzeczywiście tak to wygląda w większości wypadków. Jednakże sytuacja wygląda nieco gorzej, jeśli zastanowimy się, jak wpłynie to na naszą zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa jest obliczana na podstawie naszych dochodów oraz ponoszonych kosztów. Jeśli przykładowo zarabiamy trzy tysiące złotych miesięcznie, a nasze pełne koszty życia wynoszą dwa tysiące, oznacza to, że co miesiąc mamy dodatkowy tysiąc, który może zostać wykorzystany na spłatę zadłużeń. Jeśli jednak w międzyczasie zdecydujemy się na kredyt, którego rata wyniesie nas miesięcznie pięćset złotych, nasze koszty automatycznie rosną. Nie zostanie to niezauważone przez bank, który żeby dalej opłacało mu się pożyczanie nam pieniędzy, zdecyduje się na mniejszą kwotę kredytu, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. W ten sposób każdy kredyt wpływa na naszą zdolność.

Wróćmy więc do pytania tytułowego. Ile maksymalnie można mieć kredytów? Teoretycznie nie ma żadnego limitu, o ile pozwala nam na to nasza zdolność kredytowa.