Kiedy może przydać się nam pożyczka i jak się do niej przygotować?

Kiedy może przydać się nam pożyczka i jak się do niej przygotować?

Czasami pożyczenie pieniędzy stanowi dla nas jedyny sposób, aby móc sobie na coś pozwolić. Niezależnie czy chodzi tutaj o zakup mieszkania czy samochodu, wyprawienie wesela czy może nawet pozyskanie kapitału pod inwestycję – pożyczone pieniądze mogą stanowić metodę do osiągnięcia tego celu. Niestety, należy pamiętać o tym, że zobowiązania trzeba płacić. Sporo ludzi decyduje się na wzięcie kredytu, bez sprawdzenia czy w ogóle jest ich na niego stać. Jak więc odpowiednio sprawdzić, czy spłata rat nie zrujnuje naszego domowego budżetu?

Pożyczka – kiedy warto ją wziąć?

Zapewne każdy z nas wie, jak wziąć pożyczkę. Nie jest to zbyt skomplikowana operacja i poradzi sobie z tym praktycznie każdy. Nawet osoba, która nigdy w życiu nie pożyczała pieniędzy, nie będzie miała problemu ze złożeniem wniosku o przyznanie kredytu. W kontekście pożyczania pieniędzy jest jednak ważniejsza sprawa. Problem nie rozbija się o to jak wziąć pożyczkę, ale o to, czy jesteśmy sobie w stanie na nią pozwolić.

Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu, bez przeprowadzenia wcześniej odpowiednich wyliczeń. To bardzo duży błąd! Może okazać się tak, że po wzięciu pożyczki rata jej spłaty będzie nas kosztowała więcej wyrzeczeń i pracy, niż to początkowo zakładaliśmy. To bardzo łatwy sposób do wpadnięcia w spiralę długów, czyli sytuację kiedy jedne zobowiązania spłacamy innymi. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim – matematyka!

Wykonanie pewnych obliczeń będzie niezbędne, aby odpowiednio przygotować się na nadchodzące zobowiązanie finansowe. Żeby je wykonać, najlepiej będzie nie wyrzucać naszych paragonów ze sklepów przez jakiś czas. Najlepiej byłoby je zbierać co najmniej trzy miesiące, ale już wszystkie paragony zebrane przez miesiąc, są nam w stanie dać całkiem dobry obraz naszych finansów.

W codziennym biegu często nie zwracamy uwagi na ceny produktów, lub na to, czy nie kupujemy aby więcej rzeczy niż potrzebujemy. Zebranie paragonów i dokładne przyjrzenie się naszym wydatkom, jest w stanie naprowadzić nas na pewne wnioski w tym zakresie. Dodatkowo, jeśli uśrednimy nasze miesięczne wydatki ze sklepów, rachunki i wszystkie zobowiązania – zostanie nam kwota wolnych pieniędzy, którą możemy maksymalnie przeznaczyć na spłatę raty pożyczki.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Ten punkt jest zdecydowanie trudniejszy do wdrożenia niż poprzedni, ale zdecydowanie warto go wykonać, by oszczędzić sobie zmartwień w przyszłości. Czym jest poduszka bezpieczeństwa, jeśli chodzi o nasze finanse? To jakaś suma pieniędzy, która będzie odłożona na koncie i czekała na swój czas. Oczywiście, nie jest łatwo ją zgromadzić, zwłaszcza jak mamy na swoim koncie jakieś zobowiązania finansowe. Poduszka jednak daje nam pewność i stabilność.

Może wydarzyć się tak, że dokonasz obliczeń i stwierdzisz, że stać Cię na spłatę raty pożyczki, którą zamierzasz wziąć. Będzie tak do momentu, kiedy tylko nie pojawi się nieprzewidziany większy wydatek, taki jak naprawa auta czy wizyta u dentysty. Poduszka finansowa jest w stanie uchronić nas przed wzięciem kolejnego kredytu w takiej sytuacji, przez co spłata naszych zobowiązań będzie przebiegała bezproblemowo.