Otwierasz konto w banku? Zapoznaj się z naszymi radami

Otwierasz konto w banku? Zapoznaj się z naszymi radami

Konkurencja w sektorze usług bankowych jest niezwykle silna. Potencjalni Klienci często mają do czynienia z ofertami, które są do siebie łudząco podobne. Na co zatem powinno się w szczególności zwracać uwagę? Jak dokonać właściwego wyboru i otworzyć rachunek tam, gdzie będzie to rzeczywiście korzystne? Czy internetowe serwisy pełniące funkcję porównywarek kont osobistych rzeczywiście są godne zaufania? Poniżej udzielamy odpowiedzi na najistotniejsze pytania na ten temat.

Potrzeby posiadacza konta

Na samym początku warto przede wszystkim wiedzieć, jakie rzeczywiście potrzeby ma osoba, do której nowo otwierany rachunek bankowy będzie przypisany. Nieco inną rolę będzie pełnił u nastolatka, osoby aktywnej zawodowo albo często podróżującej, a inną u emeryta, który np. jest przyzwyczajony do płatności gotówkowych i nie chciałby tego zmieniać.

Przed wyborem oferty dla siebie lub kogoś bliskiego należy więc się zastanowić, czy:

 • wpływy na dane konto w banku będą stałe? Czy właśnie tam będzie przelewana pensja lub emerytura?
 • częściej za zakupy (i nie tylko) będziemy płacić kartą płatniczą czy liczy się dla nas możliwość darmowych wypłat gotówki z najbliższych bankomatów (także tych nienależących do danego banku)?
 • często podróżuje się poza granice kraju, co może wiązać się z koniecznością ponoszenia rozmaitych wydatków w obcych walutach?
 • przewiduje się konieczność skorzystania w niedalekiej przyszłości z innego rodzaju produktów bankowych (np. konto oszczędnościowe czy karta kredytowa)?

Jeśli wszystko będzie już jasne i jeden z powyższych punktów okaże się szczególnie ważny na tle innych, ryzyko wyboru niekorzystnej oferty znacząco maleje. Podjęcie dobrej decyzji z czasem może też przełożyć się na spore oszczędności. Dobra kalkulacja pozwala na zachowanie w portfelu nawet kilkuset złotych w skali roku (które w przeciwnym razie stałyby się bezpośrednim zyskiem dla banku).

Promocje, premie, nagrody, bonusy

To właśnie nimi najsilniejsi gracze sektora bankowego w dużej mierze przekonują do siebie potencjalnych klientów. Zaoferowanie darmowych wypłat z bankomatów czy atrakcyjnego oprocentowania karty kredytowej dziś już nie wystarczy. Odbiorcy oczekują dodatkowych korzyści i jeśli mają realne szanse na ich otrzymanie, są skłonni założyć konto w banku w kilkanaście minut. Na jakie zatem profity mogą liczyć?

Wszystko oczywiście zależy od propozycji danego podmiotu, jednak wśród popularniejszych można wymienić:

 • 140 zł premii – w przypadku spełnienia określonych warunków (wypłacane w dwóch transzach),
 • 200 zł premii (również podzielone na dwie części, także na podstawie konkretnych zasad),
 • możliwość zakupu smartfona na raty 0% (kilka modeli do wyboru),
 • premia pieniężna połączona z opcją tzw. automatycznego oszczędzania (przy transakcjach wykonywanych kartą płatniczą kwoty do zapłaty są odpowiednio zaokrąglane w górę, powstała różnica przelewana na specjalny rachunek oszczędnościowy, a bank w postaci premii świadomie do niej dopłaca – czasem nawet i 50%),
 • 150 zł do wydania na jednym z popularniejszych portali zakupowo-aukcyjnych,
 • 100 zł celem wykorzystania w jednej z sieci biur podróży,
 • do 300 zł zwrotu w skali roku za opłacane rachunki (internet, telefon, gaz, prąd, TV – promocja dostępna w banku Santander).

Trudno więc ukryć, że zainteresowani mają naprawdę sporo możliwości, a wybór tej optymalnej będzie nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o tym, że długoterminowe korzyści są na ogół lepsze od tych jednorazowych. Głównym kryterium, jakim należy się kierować, gdy zakładamy konto w banku, to wysokość podstawowych opłat i prowizji. Jeśli są one zbyt wysokie, nawet najbardziej atrakcyjny program premiowy nie będzie wart uwagi.

Jak efektywnie porównywać dostępne oferty?

Wielogodzinne przeglądanie stron internetowych poszczególnych banków nie jest dla Ciebie? Nie zawsze też ufasz poleceniom ze strony przyjaciół czy rodziny, bo wiesz, że każdy potrzebuje czegoś innego? W takim przypadku opcją szczególnie wartą uwagi są specjalne serwisy internetowe, które odgrywają rolę kompleksowych porównywarek kont osobistych. Pozwalają dokonać wstępnej selekcji i przede wszystkim eliminacji tych ofert, które można uznać za wyjątkowo nieatrakcyjne, wyraźnie odstające od obowiązujących standardów (kilkuzłotowe opłaty za prowadzenie konta czy korzystanie z karty płatniczej).

Konto szyte na miarę?

Jedni oczekują od banków niskich opłat za podstawowe usługi, inni stawiają na efektywne oszczędzanie i wszelkie narzędzia mogące je ułatwić. Wielu Klientom zależy głównie na atrakcyjnym przewalutowaniu zagranicznych transakcji, a niektórych na korzystnym połączeniu wszystkich tych elementów. Czy dziś można w ogóle liczyć na konto w banku, które sprosta nawet najbardziej wygórowanym potrzebom? Zdecydowanie, tylko trzeba dać sobie czas i pomyśleć o swoich finansach w znacznie dłuższej perspektywie, nie przez pryzmat jednorazowych promocji. W przypadku zadowolenia ze standardów rachunku osobistego droga do skorzystania z innych produktów jest z pewnością otwarta.