Problem ze spłatą pożyczki

Problem ze spłatą pożyczki

Osoba, która decyduje się na kredyt ma nadzieję, że jej dochód i sytuacja życiowa pozwoli wywiązać się ze zobowiązań wobec banku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których los spłata nam figla lub wydarzy się coś, co uniemożliwi spłatę kredytu. Jak wyjść z twarzą z takiej sytuacji i nie przysporzyć sobie jeszcze większych kłopotów?

Przede wszystkim nie można ulegać panice. Strach i nerwowe poszukiwanie wyjścia z sytuacji nie wyjdzie nikomu na dobre. Spokój jest najlepszym sprzymierzeńcem. Warto negocjować z bankiem. W trudnych sytuacjach bank może przyznać kredytobiorcy tak zwane wakacje kredytowe, które polegają na czasowym zawieszeniu spłaty rat albo części raty, na przykład odsetek.

Innym pomysłem jest wydłużenie okresu spłaty. Może ono wiązać się z wyższymi odsetkami, ale stanowią one mniejsze zło niż przerwa w regulacji zadłużenia. Kolejnym wyjściem jest przeniesienie kredytu do konkurencji, która zaoferuje bardziej korzystne warunki. Najważniejsze jednak to niedopuszczenie do narośnięcia kredytu do takiej wysokości, która będzie zabójcza dla domowego budżetu.

Zagrożenie stanowi także spirala długów, dlatego w przypadku problemów ze spłatą kredytu należy zachować wzmożoną czujność i uważnie kontrolować wszystkie wydatki.