Konto bankowe dla obcokrajowca

Konto bankowe dla obcokrajowca

Posiadanie konta bankowego pozwala nie tylko na wygodne i bezpieczne przetrzymywanie gotówki. Jest to także podstawowy wymóg do rozliczania z pracodawcą i bardzo wygodna forma szybkiego rozliczania zakupów czy podstawowych opłat. W Polsce pracuje coraz większa liczba obcokrajowców, przez co pojawia się coraz więcej ofert banków, które uwzględniają także ich potrzeby. Z jakimi formalnościami spotkają się przedstawiciele innych narodów i co powinni brać pod uwagę, decydując się na założenie konta?

Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku?

Oczywiście przedstawiciele krajów zagranicznych mogą założyć konto bankowe w polskim banku. Niestety będzie wymagało to nieco więcej zachodu, niż w przypadku otwarcia rachunku przez rodowitego obywatela, ze względu na formalności. Przed udaniem się do banku, w celu założenia konta dla obcokrajowca, warto upewnić się, iż oferta będzie spełniała jego wymagania. Warto też sprawdzić, czy pracownicy placówki porozumiewają się po angielsku, czy w rodowitym języku zainteresowanego.

Konto bankowe dla cudzoziemca – jak założyć?

W dzisiejszych czasach coraz więcej formalności można załatwić drogą internetową, jednak w przypadku zakładania konta przez obywatela obcego kraju najczęściej konieczna jest osobista wizyta w oddziale. Część banków niestety nie obsługuje klientów z zagranicy nieposiadających karty pobytu czy numeru PESEL. Należy więc szukać placówek, które dają możliwość założenia konta bankowego przy pomocy paszportu bądź dowodu wydanego przez rodzime państwo. Wymogi co do dokumentów zezwalających na otwarcie konta różnią się u każdego banku. Należy więc sprawdzać każdą ofertę z osobna, by nie zostać zaskoczonym przez ewentualne wymagania.

Konto dla obcokrajowca – jak porównać oferty?

Przydatnym narzędziem dla zapoznania się z propozycjami banków jest ranking ofert. Takie zestawienie pomaga zapoznać się z opłatami związanymi z prowadzeniem rachunku czy dodatkowymi informacjami o wymaganych formalnościach. Każdą propozycję należy dokładnie zbadać. Może okazać się, iż pozornie bezpłatny rachunek bankowy warunkowany jest wpływami o określonej wartości. Istotne jest także sprawdzenie kosztów przelewów zagranicznych. W niektórych ofertach takie działania mogą kosztować jednorazowo nawet 30 zł.

Ułatwienia dla obcokrajowców w polskich bankach

Ze względu na wzrastającą liczbę obywateli sąsiednich krajów pojawiają się nowe udogodnienia dla klientów zagranicznych. Banki organizują na przykład infolinie, gdzie pracownicy rozmawiają w języku ukraińskim. Coraz częściej spotyka się także ulotki czy strony internetowe banków tłumaczone na ten język.

Sporym udogodnieniem dla cudzoziemców jest również dodatkowe wsparcie finansowe. Jeszcze do niedawna pożyczka dla przybyszów z zagranicy była niemożliwa. Dziś banki mają możliwość zaoferować kredyt dla obcokrajowca, który można otrzymać, okazując odpowiednie dokumenty, mając dostęp do stałych dochodów oraz odpowiednią zdolność kredytową.