Czy warto obecnie zaciągać kredyt i pożyczkę w obcej walucie?

Na rynku pojawiły się kolejne kredyty zaciągane w innej walucie – tym razem w jenach. Japonia posiada obecnie bardzo niski poziom stop procentowych, co pozwala bankom zaoferowanie tym samym instrumentów finansowych oprocentowanych zdecydowanie niżej, jak w przypadku tych zaciąganych we frankach szwajcarskich.

0,5% – tyle wynosi obecnie poziom stóp procentowych w Japonii. Ze względu na żelazną konsekwencję niezmienności tego poziomu, możemy nie obawiać się nagłego wzrostu stóp procentowych naszych kredytów albo pożyczek zaciąganych w walucie japońskiej. W porównaniu do polskiego poziomu (5,7%) jest on zdecydowanie bardziej konkurencyjny. Można się nawet spodziewać taki sam boom na kredyty w jenach, jaki można było zaobserwować w przypadku tych udzielanych we frankach.

Z powyższym faktem analitycy wiążą 2 zasadnicze kwestie. Mimo niewątpliwego niższego oprocentowania takiego kredytu musimy zastanowić się zanim zdecydujemy się na jeny jako walutę jego zaciągnięcia, ponieważ, mimo że możemy być pewni poziomu stóp procentowych w Japonii, to nie możemy być pewni kursu jena względem złotówki. Może to spowodować, że sytuacja gospodarcza Japonii, oddalonej od Europy i powiązanej z innymi rynkami, nie będzie dokładnie odpowiadała naszej. Ważnym czynnikiem powodującym nasze wątpliwości co do zaciągnięcia takiego kredytu będzie zatem kurs waluty japońskiej, zmienny i podatny na inne niż wyłącznie europejskie czynniki.

Drugim faktem, który musimy wziąć pod uwagę jest, podkreślana przez profesjonalistów, ogólna tendencja do liberalizowania przez banki warunków i sposobów udzielania kredytu. Może to spowodować wprowadzenie przez Komisję Nadzoru Bankowego (której zaleceń odnośnie kredytów i pożyczek udzielanych w walutach obcych nie do końca się obecnie przestrzega) odpowiednich obostrzeń, które też mogą się odbić się negatywnie na kredytobiorcach.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *